Kādus kritērijus vērtētājs ņem vērā, nosakot nekustamā īpašuma tirgus vērtību?

  • Zināms, ka pirmais un galvenais vērtību veidojošais faktors jebkuram īpašumam ir atrašanās vieta, tomēr ar to neaprobežojas nekustamā īpašuma tirgus vērtības noteikšana. “ARCO REAL ESTATE” Vidzemes vērtēšanas nodaļas vadītāja Ilze Apeine uzskaita arī pārējos kritērijus, kas ietekmē objekta tirgus vērtību.


Dzīvokļu tirgus vērtību galvenokārt ietekmē tā atrašanās vieta, apdares stāvoklis, labiekārtojuma līmenis, dzīvokļa atrašanās vieta ēkā, ēkas tehniskais stāvoklis (ir vai nav renovēta), ēkas celtniecības gads un dzīvokļu skaitu ēkā. Runājot par atrašanās vietu, jāņem vērā viens būtisks fakts: pēc tipveida projekta uzceltām dzīvojamām mājām Rīgā, Valmierā, Ventspilī vai citur vērtība nekad nebūs vienāda, kaut gan to celtniecībā ieguldīta vienāda summa.

 

Privātmājām bez atrašanās vietas vērtību ietekmējošs faktors ir arī ēkas platība, būvniecībā izmantotie materiāli, ēkas tehniskais stāvoklis, zemes gabala platība un labiekārtojums, nodrošinājums ar inženierkomunikācijām, plānojums un ēkas atbilstība projektam.

 

Privātapbūves zemei svarīgākie kritēriji ir: atrašanās vieta, piebraukšanas iespējas, teritorijas stāvoklis, komunikāciju esamība vai to pieejamība, apkārtnes attīstības perspektīva, blakus esošo objektu ietekme un izmantošanas iespējas.

 

Lauksaimniecības zemes tirgus vērtību ietekmējošais faktors ir piekļūšanas iespējas, meliorācija, auglība, platība, konfigurācija un, protams, arī atrašanās vieta.

 

Jebkuram īpašumam ņem vērā arī vēl citus faktorus, kas var ietekmēt tirgus vērtību.

 

Ilze Apeine

Vidzemes vērtēšanas nodaļas vadītāja


13.01.2023.

Jaunākie piedāvājumi

Lasīt vairāk >
Pārdod dzīvokli
1 ist., 2 no 5 st., 39 m2
Rīga, Klusais centrs
125 000 EUR
Lasīt vairāk >
Izīrē dzīvokli
1 ist., 2 no 5 st., 39 m2
Rīga, Klusais centrs
650 EUR / mēn.
Lasīt vairāk >
Izīrē dzīvokli
4 ist., 2 no 3 st., 100 m2
Rīga, Vecrīga
950 EUR / mēn.
Lasīt vairāk >
Izīrē dzīvokli
2 ist., 5 no 7 st., 39 m2
Rīga, Centrs
500 EUR / mēn.
X

Nesen apskatītie objekti

&laqo; »
X

Pārdot vai iznomāt objektu