+371 6736 5555

Godīga konkurence un droši darījumi

  • Lai panāktu, ka pēc iespējas plašāks nekustamā īpašuma darījumu starpnieku loks iekļautos nekustamā īpašuma darījumu starpnieku reģistrā, apstiprināšanai aktīvi tiek virzīts likumprojekts "Grozījumi Nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības likumā".


Šī tiesību akta izstrāde ir vēl viens solis ceļā uz nozares sakārtošanu un regulēšanu. Tā ir nozares mazā, bet nozīmīgā uzvara. Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācija (LANĪDA) darbības misija ir godīga konkurence un droši darījumi. LANĪDA iestājas par profesionālu darbību, nodrošinot bāzi un saturu kvalifikācijas celšanai, kā arī sertifikācijai. Mēs augsti turam ne tikai tiesisku un caurspīdīgu, bet arī ētisku darbību un pušu attiecības. Tāpēc jau kopš pirmās dienas iestājāmies par nekustamā īpašuma darījumu starpnieku reģistra izveidi, kas ļauj īpašuma pircējam pārliecināties gan par starpnieka kvalifikāciju, gan darījumu drošumu.

 

Spēkā esošais Nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības likums jau ir lēciens ne tikai mūsu profesijas atzīšanā, bet arī sakārtošanā. Tomēr, kā jebkurš tiesību akts, tas nav ideāls. Tāpēc LANĪDA ilgstoši vērsa likumdevēja uzmanību faktam, ka diemžēl, lai pilnībā noregulētu nekustamā īpašuma darījumu starpnieku reģistra darbību, nepieciešams sankciju mehānisms tiem, kuri joprojām vēlas darboties nekustamo īpašumu darījumu “ēnas zonā”, nevis atklāti, reģistrējoties nekustamā īpašuma darījumu starpnieku reģistrā. Kā jau tas daļā sabiedrības ir, arī nekustamo īpašumu darījumu veicēju vidū, bija un ir tādi darboņi, kuri tā vietā, lai izmantotu šī likuma priekšrocības, apgāja to. Tādējādi kopumā metot ēnu uz nozari.

 

Likumprojekts nosaka piemērot administratīvo sodu (brīdinājumu vai naudas sodu) tiem nekustamā īpašuma darījumu starpniekiem, kuri starpniecības pakalpojumus sniedz bez reģistrācijas nekustamā īpašuma darījumu starpnieku reģistrā. Sankciju mehānisms par nereģistrētu darbību ir pietiekoši nopietns, lai tas radītu ietekmi. Likumprojekts paredz - ja tiks sniegti nekustamā īpašuma pakalpojumi bez reģistrācijas starpnieku reģistrā, varēs tikt piemērots brīdinājums vai naudas sods fiziskai personai – līdz 800 EUR, bet juridiskai personai līdz 8 000 EUR.

 

Pēc Valsts ieņēmuma dienesta informācijas, Latvijā ir ap 1 400 nekustamā īpašuma darījumu starpnieku – saimnieciskās darbības veicēju, bet Ekonomikas ministrijas uzturētājā reģistrā reģistrēti ir ap 660 nekustamā īpašuma darījumu starpnieki. Tātad aptuveni puse Latvijā esošo nekustamā īpašuma darījumu starpnieku nav iekļauti nekustamā īpašuma darījumu starpnieku reģistrā, bet sniedz starpniecības pakalpojumus, un sodi šiem pakalpojumu sniedzējiem netiek piemēroti.

 

LANĪDA cer uz raitu likumprojekta virzību, lai 2024. gadu mēs varētu atzīmēt nozares vēsturē ar treknu ierakstu – šis bija gads, kad nekustamā īpašuma darījumu starpnieku reģistrā reģistrējās 99 % starpnieku!

 

Aigars Šmits, LANĪDA valdes priekšsēdētājs


11.01.2023.

Jaunākie piedāvājumi

Lasīt vairāk >
Pārdod zemi privātajai apbūvei
1230 m2
Saulkrastu novads, Zvejniekciems
33 000 EUR
Lasīt vairāk >
Pārdod zemi privātajai apbūvei
18800 m2
Limbažu novads, Limbažu pag.
76 000 EUR
Lasīt vairāk >
Pārdod zemi komercapbūvei
32923 m2
Olaines novads, Olaines pilsēta
400 000 EUR
Lasīt vairāk >
Pārdod dzīvokli
3 ist., 4 no 5 st., 73 m2
Rīga, Centrs
89 900 EUR
X

Nesen apskatītie objekti

&laqo; »
X

Pārdot vai iznomāt objektu