Kvadrātmetra cena

  • Decembris, 2003: Cik maksās dzīvokļa kvadrātmetrs pēc pilnas apdares veikšanas?


Šobrīd Latvijas nekustamā īpašuma tirgū pārdošanā ir 40 jauncelti vai rekonstruēti dzīvokļu nami (25 no tiem Rīgā). 80% no tiem dzīvokļus pārdod bez iekšējās apdares. Katrs projekta attīstītājs dzīvokļa gatavību nosauc citādi. Apdare mēdz būt “beigu”, “baltā”, “melnā”, “tīrā” u.c. Nav vienota skaidrojuma šiem apzīmējumiem. Parasti “beigu apdare”, “melnā apdare”, “perimetrs” nozīmē to, ka dzīvoklī nav starpsienu, grīdas sagatavotas seguma ieklāšanai, sienas un griesti – gāzbetona vai paneļu konstrukcija.

Rīgā kvadrātmetra cena šādā dzīvoklī (atkarībā no vietas) ir no 330Ls līdz pat 780Ls. Rīgas mikrorajonos jaunceltā namā kvadrātmetra cena bez iekšējās apdares ir vidēji 430 Ls.

Cik maksās dzīvokļa kvadrātmetrs pēc pilnas apdares veikšanas?

Ko klients pērk patiesībā? Vai it kā zemā cena attaisno sevi?
Kā piemēru izmantosim dzīvokli 60 m² bez iekšējās apdares, bez starpsienām, cena 400 Ls/m².
*) Izbūvējot starpsienas, dzīvokļa izmantojamā platība samazinās par 10-15%, tātad izbūvējot starpsienas, samazinās tā platība un dzīvokļa m² reālā cena ir 450 Ls.
*) Iekšējā apdare – 100 Ls/m², starpsienu izbūvi ieskaitot. Kvadrātmetra cena pieaug līdz 550 Ls.
*) Arhitekta pakalpojumi (skiču projekts, saskaņošana, būvatļauja) izmaksās 6-7% no remontdarbu tāmes. Kvadrātmetra cena pieaug līdz 556 Ls.
*) Apkures radiatori (4 radiatori). Kvadrātmetra cena pieaug līdz 560 Ls.
*) Santehnika, virtuves iekārta (~ 2700 Ls). Kvadrātmetra cena pieaug līdz 605 Ls.
*) Kad projekts tiek nodots ekspluatācijā, jāslēdz pirkuma līgums un jāiemaksā atlikusī summa. Laiks, kamēr tiek veikta iekšējā apdare, ir aptuveni 4 mēneši. Šajā laikā jāsāk maksāt arī kredītprocenti bankai, bet dzīvoklī dzīvot vēl nevarat. Jāpatērē laiks remontdarbu menedžmentam (koordinēšana, materiālu izvēle, remontbrigādes uzraudzīšana). Gandrīz neiespējami to darīt, paralēli strādājot pilnu darba dienu. To var darīt vai nu uz atvaļinājuma rēķina, vai jāņem bezalgas atvaļinājums. Summējot procentu maksājumus bankai un darbu remonta menedžmentam, kvadrātmetra cena pieaug vēl līdz 650 Ls.

Tātad, aprēķins ir vienkāršs – pērkot dzīvokli par 400 Ls/m², tā patiesās izmaksas ir 650 Ls/m² vai aptuveni 1000 EUR/m².

Kāpēc cilvēki izvēlas pirkt dzīvokli bez iekšējās apdares?
*) Plašākas iespējas izpausties individualitātei – var izvēlēties dzīvokļa plānojumu, dizainu. Taču, veicot pētījumu par realizētajiem projektiem, Arco Real Estate secinājis, ka šīs iespējas tiek izmantotas tikai daļēji, galu galā dzīvokļi tiek izbūvēti pēc vieniem standartiem.
*)Šobrīd piedāvājumā ir tikai daži projekti, kuros dzīvokli var nopirkt ar pilnu iekšējo apdari. Tā kā pieprasījums pārsniedz piedāvājumu, tiek izpirkti visi tirgū esošie projekti.

Šī aprēķina mērķis nav aicināt nepirkt dzīvokļus bez apdares, bet gan aicinājums projektu attīstītājiem realizēt dzīvokļus ar gatavu apdari. Šāda tendence vērojama arī Tallinā, kur dzīvokļu skaits jaunajos projektos ir ievērojami lielāks un piedāvājums ir vienlīdzīgs ar pieprasījumu. Tallinā gatavu dzīvokļu un dzīvokļu bez apdares attiecība ir apvērsta, t.i. 80% no dzīvokļiem jaunajos projektos tirgū tiek piedāvāti ar pilnu iekšējo apdari.

Latvijas tirgū šajā gadā gaidāmi vairāki jaunie projekti ar pilnu apdari, kas patiesībā ieekonomēs gan klienta laika, gan naudu.


27.05.2005.

Jaunākie piedāvājumi

Lasīt vairāk >
Pārdod dzīvokli
2 ist., 5 no 5 st., 73 m2
Rīga, Centrs
108 000 EUR
Lasīt vairāk >
Pārdod dzīvokli
3 ist., 6 no 6 st., 123 m2
Rīga, Šampēteris
109 000 EUR
Lasīt vairāk >
Pārdod dzīvokli
1 ist., 5 no 5 st., 34 m2
Rīga, Centrs
34 133 EUR
Lasīt vairāk >
Pārdod dzīvokli
1 ist., 5 no 5 st., 48 m2
Rīga, Centrs
49 200 EUR

Twitter

X

Nesen apskatītie objekti

&laqo; »
X

Pārdot vai iznomāt objektu