Katram savs nodoklis jānes...

  • Pēc informācijas par grozījumiem likumā par Iedzīvotāju Ienākumu nodokli strauji pieaudzis darījumu skaits nekustamā īpašuma tirgū.


Katram savs nodoklis jānes...
 
Pēc informācijas par grozījumiem likumā par Iedzīvotāju Ienākumu nodokli strauji pieaudzis darījumu skaits nekustamā īpašuma tirgū.
 
2005. gada septembra sākumā tirgū bija vērojams pieklusums nekustamā īpašuma tirgū, lai arī, protams, tas bija augstāks salīdzinot ar 2004. gada septembri.
Septembra sākumā, pēc paziņojumiem presē par LR Finanšu ministrijas sagatavotajiem grozījumiem par Iedzīvotāju Ienākumu nodokli, ir manāmas krasas izmaiņas nekustamā īpašuma tirgū.
Presē jau ir izvērtēti vairāku nekustamā īpašuma tirgus speciālistu viedokļi par izmaiņām līdz ar šī nodokļa ieviešanu. Arco Real Estate speciālisti vēlas sniegt savu skatījumu par šīm pārmaiņām, kā arī ietekmi uz tirgu, pieprasījumu un piedāvājumu.
 
Saskaņā ar mūsu rīcībā esošo informāciju, šobrīd ir vērojams paaugstināts pieprasījums nekustamā īpašuma tirgū. Pircēji vēlas iegādāties nekustamo īpašumu pirms likuma spēkā stāšanās brīža, lai nebūtu jārēķinās ar šī nodokļa piemērošanu gadījumā, kad viņi vēlēsies pārdot šo īpašumu. Tā kā likuma izmaiņas varētu stāties spēkā no 2006. gada 01. janvāra, tad liela daļa vēlas iegādāties īpašumu pirms šī likuma grozījumu spēkā stāšanās termiņa, jo likumu nevar attiecināt uz pagātni.
 
Kā jau zināms, lielākā daļa privātpersonas, iegādājoties nekustamo īpašumu, īpaši izvērtē savas finansiālās iespējas, kā arī domā par to vai īpašums ir labs ieguldījums un par kādu summu to varēs pārdot, ja radīsies tāda nepieciešamība. Pircēji, kas vēlas iegādāties īpašumu ar vēlmi to pārdot pēc neilga laika, peļņas nolūkā, ir salīdzinoši maz. Tādēļ pircēji baidās no tā, ka, pārdodot īpašumu, būs nepieciešams rēķināties ar daudz mazāku summu nekā plānots.
 
Tāpat ir sarosījušies arī patērētāji, kas vēlas pārdot dzīvokli. Likuma grozījumi ir radījuši ažiotāžu nekustamā īpašuma īpašnieku vidū, jo nav sniegta pilnīga informācija par šo grozījumu nosacījumiem, tādēļ pastāv reālas bailes zaudēt konkrētu summu pārdodot īpašumu.
 
Pozitīvi ir tas, ka valsts vēlas šo sfēru sakārtot, taču pirms publiskas apspriešanas varētu rekomendēt konsultēties ar nozares speciālistiem. Tas iespējams novērstu lieku ažiotāžu. Līdz ar sagatavotajiem likuma grozījumu mūsu valsts valdība vēlas panākt to, lai tiktu pārtraukta spekulācija ar nekustamo īpašumu, kad pircējs iegādājas daudzus nekustamos īpašumus ar vēlmi pārdot tos par augstāku summu, kas īpaši novērojams jaunajos projektos, kā arī nekustamā īpašuma cenu samazināšanos.
Iespējams, tas ir arī viens no instrumentiem valdības cīņā ar inflāciju. Pašlaik šādiem uzņēmējiem ir iespēja nodarboties ar labi pelnošu biznesu, nemaksājot ne santīma nodokļos no ienākumiem valstij. Likuma grozījumi ir pareizs solis šāda veida biznesa izskaušanai, tomēr valstij būtu jādomā arī par vienkāršiem patērētājiem, kas iegādājas nekustamo īpašumu savām vajadzībām un reizēm ir spiesti pārdot nekustamo īpašumu, piemēram, situācijā, kad nepieciešams pārcelties uz citu pilsētu u.c. Tādējādi valsts ar šiem likuma grozījumiem arī stimulē krasu cenu pieaugumu, jo pašlaik pārdevēji var noteikt savam nekustamajam īpašumam augstākas cenas, zinot to, ka pircēji iegādāsies nekustamo īpašumu pastiprināti.
 
Saskaņā ar ARCO REAL ESTATE prognozēm, augstais pieprasījums un piedāvājums saglabāsies gandrīz līdz gada beigām un sagaidāms, ka šis augstais līmenis varētu kristies neilgi pirms Ziemassvētkiem.
 
Gaidāmie likuma grozījumi paredz:
*Attiecībā uz ienākumu, kas gūts no nekustamā īpašuma pārdošanas, likumprojekts paredz, ka ar IIN neapliek ienākumu tādā gadījumā, ja nekustamais īpašums tiek izmantots nodokļa maksātāja un tā ģimenes locekļu personīgajām vajadzībām un nav saimnieciskajā darbībā izmantots aktīvs. Šo atbrīvojumu varēs izmantot ne biežāk kā reizi trijos gados. (Dati – http://www.fm.gov.lv/page.php?id=1914, 2005. gada 08. septembrī)
* Ir ierosināts atbrīvojumu no IIN piemērot nevis atkarībā no tā, cik ilgi konkrēts nekustamais īpašums no tā iegādes brīža ir bijis personas īpašumā, bet gan tikai tādam pārdošanas ienākumam, kas ir gūts, pārdodot nekustamo īpašumu, kad ir pagājuši vismaz 36 mēneši (3 gadi) no iepriekšējā nekustamā īpašuma pārdošanas gadījuma.
Vēl viens nosacījums nekustamā īpašuma pārdošanas ienākuma atbrīvošanai no aplikšanas ar IIN ir tāds, vai šis īpašums ir izmantots saimnieciskajā darbībā.
Pašreizējie nosacījumi par nekustamā īpašuma tirgus darījumu aplikšanu ar IIN paredz, ka ienākums no nekustamā īpašuma pārdošanas netiek aplikts, ja šis īpašums pārdevējam ir piederējis vismaz gadu. Taču, kā zināms, spekulatīvo darījumu apjoms nekustamā īpašuma tirgū ir ievērojams un lielā daļā gadījumu šo darījumu veicēji izvairās no IIN maksāšanas.
Lai valsts budžetam neietu secen nodokļi par spekulatīvajiem darījumiem, ir nepieciešams pastiprināt normas, kas regulē IIN iekasēšanu. Uz nepieciešamību padarīt stingrākus nosacījumus, pie kuriem ienākums no nekustamā īpašuma pārdošanas var tikt atbrīvots no aplikšanas ar IIN, Latvijai ir norādījis Starptautiskais Valūtas fonds. Eiropas valstu pieredze liecina, ka attiecībā uz ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas tiek piemēroti daudz stingrāki noteikumi, jo parasti no aplikšanas ar ieņēmuma nodokli tiek atbrīvoti tikai ienākumi no tāda īpašuma pārdošanas, kas tiek izmantots dzīvošanai. (Dati - http://www.fm.gov.lv/page.php?id=1928, 2005. gada 15. septembrī)
 

07.11.2005.

Jaunākie piedāvājumi

Lasīt vairāk >
Pārdod zemi privātajai apbūvei
14500 m2
Ķekavas novads, Odukalns
35 000 EUR
Lasīt vairāk >
Pārdod māju
7 ist., 3 st., 378 m2
Jūrmala, Kauguri
395 000 EUR
Lasīt vairāk >
Pārdod zemi privātajai apbūvei
8733 m2
Ķekavas novads, Saulgoži
15 500 EUR
Lasīt vairāk >
Pārdod māju
2 ist., 1 st., 64 m2
Salaspils novads, Pikalne
56 000 EUR

Twitter

X

Nesen apskatītie objekti

&laqo; »
X

Pārdot vai iznomāt objektu