Jauns biznesa veids?

  • Oktobris, 2005. Pēdējā laikā manāma jauna nekustamā īpašuma tirgus sektora izveidošanās – projektu pārpirkšana.


Jauns biznesa veids?
 
Saskaņā ar uzņēmuma „ARCO REAL ESTATE” darbinieku novērojumiem, pēdējā laikā manāma jauna nekustamā īpašuma tirgus sektora izveidošanās – projektu pārpirkšana.
 
Projektu pārpirkšanas – pārdošanas shēma ir ļoti vienkārša – uzņēmējs, kas vēlas nodarboties ar šāda veida biznesu, iegādājas zemi Rīgas centrā vai mikrorajonā, ar privātās apbūves zemes lietošanas mērķi (ar mērķi uzsākt daudzstāvu dzīvojamā nama celtniecību). Uzņēmējs sagatavo skiču projektu, kas tiek saskaņots visās nepieciešamajās instancēs - salīdzinoši ātrā laikā tiek mainīts zemes lietošanas mērķis uz daudzstāvu apbūvi vai arī iegūti citi nepieciešamie saskaņojumi. Līdzko tas tiek izdarīts, uzņēmējs sāk piedāvāt šo zemes gabalu līdz ar saskaņotu skiču projektu potenciālajiem investoriem, kas vēlas ieguldīt savus līdzekļus nekustamā īpašuma projektu attīstīšanā.
 
Saskaņā ar mūsu uzņēmuma darbinieku rīcībā esošo informāciju, aptuveni 30% no pašlaik tirgū pieteiktajiem jaunajiem projektiem tiek uzsākti tieši šādā veidā.
 
Kas veicina šāda veida biznesu un kādā veidā tas ietekmē tirgū esošos attīstītājus un gala patērētājus? Pirmkārt, ieguvēji ir projektu pirmie īpašnieki, kas ir iegādājušies zemi. Piemēram, iegādājoties zemi par 50 EUR/m², aptuvenā zemes vērtība ar tās pārdošanas brīdi pēc skiču projekta saskaņošanas var sasniegt līdz pat 200 – 300 EUR/m².
Šobrīd Rīgas centrā iespējams iegādāties zemi daudzstāvu dzīvojamo māju celtniecībai par cenu līdz pat 1000 EUR/m².
 
Ieguvēji šajā procesā ir arī projektu attīstītāji, kas iegādājas šo zemi, jo viņiem tikai jādomā par to, kā būvēt, ar ko būvēt, cik ātri būvēt. Tas nozīmē to, ka būvniekiem ir daudz labāk iespējams plānot aptuvenos būvniecības termiņus, kurus nevar ietekmēt ilgais saskaņošanas ceļš.
 
Diemžēl pašlaik ir vērojama arī tendence pārdot šos skiču projektus par neadekvāti augstu cenu, kas noved pie tā, ka ilgu laiku tirgū apgrozās perspektīvi skiču projekti, taču nav iespējams atrast pircējus nerentablam projektam, kā rezultātā tirgū pie gala patērētājiem ilgu laiku nenonāk daudzi daudzstāvu dzīvojamo māju projekti. Zemes gabalu pievienotā vērtība – skiču projekts – visbiežāk tiek pārvērtēta. Nereti pārdodot zemi ar saskaņoto skiču projektu, pārdevēji zemes vērtību nosaka, rēķinot, cik m² dzīvojamās platības iespējams uzbūvēt uz zemes gabala.
 
Zaudētāji ir dzīvokļu pircēji - zemais piedāvājuma līmenis noved pie tā, ka netiek apmierināts augstais pieprasījums, kas savukārt izsauc cenu pieaugumu.
 
Vēl aizvien nav skaidra pilsētas tālākās attīstības vīzija, arī jaunais pilsētas attīstības plāns ir pietiekoši diskutabls un atstāj vietu šāda veida biznesam. Tā kā šobrīd dzīvokļu jaunajos projektos pieprasījums ir ļoti augsts, tad ir iespēja šādam biznesam pastāvēt un būt peļņu nesošam.
 
Saskaņā ar dažādiem pētījumiem, mēs bieži varam redzēt informāciju par to, cik daudz jaunu projektu gaidāms šajā gadā un turpmākajos gados, taču šo pētījumu autori nav ņēmuši vērā šo faktu par projektu pārpārdošanu, kā rezultātā tirgu parādās informācija ar vairāk vai mazāk aptuveniem skaitļiem par sagaidāmo projektu skaitu, tādēļ Arco Real Estate speciālisti var ieteikt skaitīt gaidāmos projektus tikai no projektu celtniecības reālās uzsākšanas mirkļa.

10.10.2005.

Jaunākie piedāvājumi

Lasīt vairāk >
Pārdod dzīvokli
2 ist., 5 no 5 st., 73 m2
Rīga, Centrs
108 000 EUR
Lasīt vairāk >
Pārdod dzīvokli
3 ist., 6 no 6 st., 123 m2
Rīga, Šampēteris
109 000 EUR
Lasīt vairāk >
Pārdod dzīvokli
1 ist., 5 no 5 st., 34 m2
Rīga, Centrs
34 133 EUR
Lasīt vairāk >
Pārdod dzīvokli
1 ist., 5 no 5 st., 48 m2
Rīga, Centrs
49 200 EUR

Twitter

X

Nesen apskatītie objekti

&laqo; »
X

Pārdot vai iznomāt objektu