Atdzimst Alberta ielas nams Nr.1

  • Oktobris, 2004: Arco Real Estate un Forburga ielūdz uz ēkas pirmsrekonstrukcijas foto izstādi "36 kadri Alberta ielā 1" un vienas dienas muzeju "Komunālās pēdas jūgendstila mājā" ceturdien, 14.oktobrī no 9 līdz 17. Muzejs un izstāde aplūkojama bezmaksas.


CETURTDIEN TIKS ATVĒRTS VIENAS DIENAS MUZEJS

Ceturtdien, 14.oktobrī Alberta ielā 1 pulksten deviņos no rīta durvis vērs vienas dienas muzejs “Komunālās pēdas jūgendstila mājā” un fotoizstāde “36 kadri Alberta ielā Nr.1”. Abas ekspozīcijas iekārtotas pirms nama restaurācijas, kura tiks uzsākta tuvākajā laikā. Muzejs un izstāde aplūkojama bezmaksas.

Fotoizstādes autori Gunta Andersone, Agnese Gulbe un Andis Grošteins Alberta ielas pirmajā namā pavadīja vienu septembra sestdienu. Fotogrāfi šo dienu nodēvēja par “sestdienu pagājušā gadsimta telpā un elpā.” Namā joprojām saglabājušās tās liecības, kas stāsta, ka tur bijuši komunālie dzīvokļi.

“Mēs fotografējām īsto, neviltoto vēsturi no pamestā un liekā, ko aiz sevis atstājuši cilvēki – nama iedzīvotāji. Var savākt priekšmetus, bet nevar aiznest to vidi, kura veido šo priekšmetu kopumu kādā noteiktā vietā,” par redzēto stāsta fotogrāfe Gunta Andersone. “Katra istaba ir ar savu raksturu. Aiz sienu krāsojuma, atslēgām, atstātajām lietiņām var ieraudzīt cilvēkus. Viņi apdzīvoja kopīgu virtuvi, stāvēja rindā pie vannas istaba vai tualetes durvīm. Uz kādas sienas plakāts no filmas “Titāniks”, citā istabā slavenu sportistu fotogrāfijas, vēl citā reliģiska rakstura zīmējumi.”
 

Fotoizstāde un muzejs izvietoti nama otrajā stāvā divos tā dzīvokļos. Kā liecina Latvijas Valsts vēstures arhīva fondu materiāli, tieši trešajā un ceturtajā dzīvoklī mitinājušies nama īpašnieks Mārtiņš Prīmanis ar ģimeni. M.Prīmanis savulaik bijis Latvijas Universitātes rektors un organizējis ķīmijas fakultātes izveidošanu. Tapis apbalvots ar II un III šķiras Trīs Zvaigžņu ordeņiem.

Šajā nama dzīvojis arī viņa brālis Jēkabs Prīmanis – pirmais profesors anatoms Latvijā. Viņa vārdā nosaukts Anatomijas muzejs, kas atrodas Rīgā, Kronvalda bulvārī 9. Pirmā dzīves vieta Rīgā, Alberta ielā 1, bijusi arī rakstniecei Zentai Mauriņai. Godinot šo cilvēku atceri un ieguldījumu Latvijas zinātnē un rakstniecībā, ceturtdien tiks prezentētas piemiņas plāksnes, kas rotās nama fasādi pēc tā rekonstrukcijas.

Savukārt ekspozīcijā “Komunālās pēdas jūgendstila mājā” būs aplūkojami priekšmeti: virtuves piederumi, plakāti, kalendāri, trauki, mēbeles u.c. mantas, ko pēc nama pamešanas, aptuveni pirms trīs gadiem, atstājuši šī nama iedzīvotāji.

Unikāla ekspozīcijas sastāvdaļa būs komunālo dzīvokļu gāzes plītis. Kopā pavisam divpadsmit. Dažas no tām būs darbināmas un muzeja apmeklētājiem būs iespēja, izmantojot vecu čuguna pannu pagatavot sev maltīti – ceptas sardeles, kā arī uzvārīt tēju vecā šņācošā tējkannā.
sīkāk par projektu >>

Muzejs un fotoizstāde būs aplūkojami līdz pulksten 17.


27.05.2005.

Jaunākie piedāvājumi

Lasīt vairāk >
Pārdod dzīvokli
2 ist., 5 no 5 st., 73 m2
Rīga, Centrs
108 000 EUR
Lasīt vairāk >
Pārdod dzīvokli
3 ist., 6 no 6 st., 123 m2
Rīga, Šampēteris
109 000 EUR
Lasīt vairāk >
Pārdod dzīvokli
1 ist., 5 no 5 st., 34 m2
Rīga, Centrs
34 133 EUR
Lasīt vairāk >
Pārdod dzīvokli
1 ist., 5 no 5 st., 48 m2
Rīga, Centrs
49 200 EUR

Twitter

X

Nesen apskatītie objekti

&laqo; »
X

Pārdot vai iznomāt objektu